Інтернет-магазини – один з небагатьох видів бізнесу, яким карантин приніс суцільні плюси. А, як відомо, якщо десь гроші прибувають, то десь вони зменшуються.

При цьому онлайн-майданчиках виявилося мало того, що перетік споживачів стався в їх користь. Багато з них маніпулюють споживачами, змушуючи витратити набагато більше грошей, ніж вони планували спочатку.

Про найпопулярніші способи – в цьому матеріалі.

1. Брак товару

Повідомлення про те, що проглядається вами товар є “останнім” – просто класика жанру. Також використовуються фрази “залишилося всього дві (або три) одиниці продукції”. Як тут не прискоритися в ухваленні рішення? Зрозуміло ж, що обраний товар – дуже ходовий, значить, треба купувати швидше!

2. Терміновість

Інтернет-магазини можуть поквапити покупця і більш нав’язливо – встановленням таймера. Таймер зворотного відліку нагадує потенційному покупцеві, що термін дії знижки ось-ось закінчиться. І тут можуть встояти перед покупкою тільки самі непробивні.

3. Сортування

Жоден з зустрінутих мною магазинів ніколи за замовчуванням не сортував товари за ціною – ні в бік зростання, ні в бік зменшення. Більш того: деякі настільки ретельно приховують опцію сортування, що знайти її – завдання не для людей зі слабкими нервами. Замість цього покупцям пропонується вид сортування “спочатку – найпопулярніші”. Правда, вивчення “популярних товарів” наштовхує на думку, що саме вони – самі залежалися і дорогі, які інтернет-магазин хоче спихнути в першу чергу.

4. Топ-товари

З цієї ж серії список “топ-товарів” або “товарів місяці”, які нібито купують найчастіше. Насправді зовсім не обов’язково, що це відповідає дійсності. Точно так же, як і при сортуванні “за популярністю”, в цей список ставлять товари або з дещо завищеною ціною, або ті, які потрібно швидше продати. У кращому випадку це буде змішаний топ-лист, де до дійсно топовим товарам будуть підмішані фейковий лідери.

5. “Безкоштовна” доставка

За статистикою 70% всіх зібраних кошиків залишаються неоплаченими, причому дві третини користувачів основною причиною відмови від завершення покупки називають вартість доставки, яку вони дізнаються в процесі оплати. І це не дивно, адже “безкоштовна доставка” – це ще один нечесний спосіб відбирання грошей.

Про те, що в даному магазині “безкоштовна доставка”, вам напишуть на самому видному місці. Однак при покупці з’ясується, що на обраний вами товар це не поширюється. Або, скажімо, безкоштовна доставка тільки до відділення “Нової пошти”. Або, наприклад, для отримання безкоштовної доставки треба набрати товару на 5 тисяч гривень.

До речі, останній варіант буквально змушує споживача здійснювати зайві покупки. Наприклад, ви купили товар вартістю 4 тис. Грн, а безкоштовна доставка стартує з 5 тис, в іншому випадку доведеться заплатити 400 грн за доставку. Здається вигідним докупити товару на 1000 грн (в господарстві знадобиться) і радіти хоч чогось безкоштовного. Насправді ж радіти абсолютно нічому, адже ви витратите на чверть більше, ніж планували спочатку! Правильних стратегії в цьому випадку дві: любо не купувати непотрібну вам річ ​​і заплатити за доставку, або купити цей товар в стаціонарному магазині – не виключено, що це і буде самим вигідним варіантом.

6. Приховування підсумкової суми

Чимало інтернет-магазинів приховують фінальні витрати і не вказані платежі, включаючи ту ж доставку, з’являються перед самим здійсненням покупки. Деякі покупці в цей момент вже стурбовані оплатою і не помічають, що підсумкова сума зросла, особливо, якщо вони купували відразу кілька товарів.

7. Не той колір, не той розмір …

До того, що може не підійти розмір одягу або взуття, ми вже звикли і якось справляємося з проблемою: ретельніше звіряємося з таблицею розмірів, дізнаємося умови повернення, врешті-решт, маємо “в запасі” того, кому дана річ може підійти по розміром.

Але в період карантину в онлайн пішли всі! І якщо раніше, вибираючи диван або стілець, можна було під’їхати, наприклад, на виставку або на склад і подивитися, як товар виглядає в реальності, то сьогодні у більшості інтернет-магазинів розмова коротка: ми працюємо виключно як інтернет-магазин, дивитися товар ніде ! Неможливо визначитися навіть з кольором – онлайн-продавці превентивно убезпечили себе від претензій, розвісивши по всьому сайту попередження: колір товару може не збігатися з тим, що ви бачите на екрані.

8. Безглузді подарунки

Спеціальні пропозиції – це теж дієва виверт, яка змушує здійснювати покупки, які нам зовсім не потрібні. Наприклад, онлайн-магазин косметики пропонує при замовленні на 1 тис. Грн косметичку в подарунок. Здавалося б, подарунок – це завжди приємно, але насправді, далеко не завжди.

По-перше, крім одного крему, який ви збиралися купити, доведеться розщедритися ще на пару позицій.

По-друге, найчастіше такі презенти або брендовані, або неякісно зроблені, так що навряд чи ви станете ними користуватися.

9. Акції не підсумовуються

Ще одна проблема, про яку в процесі покупки багато хто забуває, стосується того, що в більшості інтернет-магазинів акції не сумуються. У підсумку ви наберете товар по акції, а вам, наприклад, скасують безкоштовну доставку. Щоб не потрапити в халепу з акціями, потрібно витратити трохи часу на вивчення умов акцій, як правило, написаних дуже дрібним шрифтом.

10. Крихітні знижки

Інтернет-магазини завжди намагалися використовувати знижки виключно як рекламну стратегію, але в період карантину крихітних знижок стало набагато більше. Наприклад, диван до знижки коштував 8999 грн, а зі знижкою – 8989 грн. Стілець – до акції продавався за 1003 грн, після акції – за 999 грн. Різниця мінімальна, але напис “знижка” мотивує купити.

Ще один варіант – нерівномірний розподіл дисконту. Наприклад, весь сайт обліплений написами “Знижки до 70%”, а то і зовсім “Знижка на всі – 70%”. Насправді, звичайно, ніхто не збирається скидати усі товари ха третину ціни. Максимальне зниження вартості, та й то не факт, що 70% -ве, буде тільки у найдешевших і непопулярних товарів, а у хороших речей знижка може бути максимум 10-15%.

ДУМКА ЕКСПЕРТА

“Ви передаєте магазину свої персональні дані”

– Нерідко інтернет-магазини пропонують для простоти здійснення покупок прив’язати до аккаунту свою банківську карту, щоб мати можливість здійснювати покупку в один клік, – зазначив в коментарі “КП” в Україні “експерт з роздрібної торгівлі Андрій Куценко. – По-перше, згодом така простота діє на психологічному рівні: чому б не купити саме тут, коли вже це так просто. По-друге, не варто забувати про те, що створюючи акаунт, прив’язуючи карту, вказуючи свої контактні дані, дату народження і т.д. ми передаємо магазину свої персональні дані. і тепер маркетологи, проаналізувавши ці дані, будуть підлаштовувати рекламу особисто під вас. Відтепер, заходячи на сайт магазину, ви будете бачити персоналізовану рекламу, вам будуть приходити налаштовані під ваші інтереси розсилки, і відмовитися від таких “гарячих пропозицій” , якщо вони потраплять в ціль, буде набагато складніше. Тому, створюючи акаунт, намагайтеся вказувати мінімум інформації – так ваші гроші будуть целее.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Зарплата 47 тисяч гривень: занадто багато для обивателя, але занадто мало для чиновника

Джерело