ВІЛ (зелений) атакує лейкоцит

Трансплантація кісткового мозку від донора з рідкісною генетичною мутацією вилікувало пацієнтів від вірусу імунодефіциту людини.

Дослідники заявили про трьох випадках лікування пацієнтів від ВІЛ-інфекції. До 4 березня 2019 року було відомо лише про один такий випадок, який вважався виключенням або аномалією. Переміг у 2007 році вірус американець відомий у медичній літературі як Берлінський пацієнт.

Журнал Nature і газета New York Times на цьому тижні повідомили про другому излечившемся людину, а 6 березня видання New Scientist описало третій випадок. Всіх їх об’єднує пересадка кісткового мозку від донора з мутацією delta32 в гені CCR5. City News розповідає, можна всіх ВІЛ+ вилікувати таким способом.

 

Хто переміг ВІЛ

За даними на 2017 рік носіями вірусу імунодефіциту людини є 37 мільйонів людей по всьому світу. Більше половини з них приймають антиретровірусні препарати і можуть вести нормальний спосіб життя.

Україна, як Росія і Білорусь, займає одне з перших місць в Європі по захворюваності на ВІЛ – близько 220 тисяч інфікованих. При цьому половина ВІЛ+ людей в Україні не знає про свій статус, а близько 40 відсотків людей з підтвердженим діагнозом знаходяться на пізніх стадіях захворювання.

Першою людиною, яку вдалося вилікувати від ВІЛ, став американець Тімоті Браун. В Німеччині 12 років тому для лікування лейкемії йому пересадили гемопоетичні стовбурові клітини донора з досить рідкісною генетичною мутацією гена CCR5 – delta 32, яка значно знижує ймовірність зараження ВІЛ.

Супербактерії. Нова реальність апокаліптична

Цей ген кодує один з білків-рецепторів на поверхні лейкоцитів, з яким зв’язуються частинки ВІЛ. Делеція 32 нуклеотидів в гені CCR5 призводить до того, що віріони не можуть зв’язатися з рецептором, і носій цієї мутації стає несприйнятливий до зараження.

З тих пір вчені стали намагатися повторити це досягнення. Але в кожному новому випадку вірус повертався, і нерідко це відбувалося через дев’ять місяців після припинення пацієнтами прийому антиретровірусних препаратів, а іноді пацієнти просто вмирали.

Другим вилікувався став Лондонській пацієнт. Чоловік, який попросив зберегти анонімність, в 2003 році заразився ВІЛ, а в 2012 році лікарі виявили у нього одну з різновидів раку крові – лімфому Ходжкіна.


Тімоті Браун – перший зцілений від ВІЛ чоловік / NYT

Вилікувати це онкологічне захворювання може тільки пересадка кісткового мозку, яку лікарі Університетського коледжу Лондона під керівництвом професора Равиндры Гупти провели в 2016 році від нерідного донора з тієї ж рідкісною мутацією в гені CCR5.

Через три роки після пересадки і через півтора року, після того як пацієнт перестав приймати антиретровірусні препарати, тести показали відсутність ВІЛ в організмі чоловіка. За словами Гупти, пацієнт “функціонально вилікуваний” і перебуває “в стані ремісії”.

Дослідники попереджають, що до кінця не ясно, чи дійсно головним фактором є наявність відповідної генетичної мутації у донора.

Професор вважає, що зникнення вірусу з організму також могла вплинути ускладнення, яке з’явилося у обох пацієнтів. Мова йде про реакції “трансплантат проти господаря”, коли пересаджений матеріал починає атакувати організм пацієнта.

Видання New Scientist 6 березня повідомило про третьому пацієнта, якому, можливо, вдалося вилікувати від ВІЛ-інфекції. Як і попереднім двом хворим, йому пересадили кістковий мозок від донора з мутацією в гені CCR5.

Про Дюссельдорфському пацієнта повідомили дослідники з Утрехтського університету, які під керівництвом Аннемарі Венсинг провели трансплантацію. Три місяці тому він припинив приймати антиретровірусні препарати, і до цих пір у нього не знаходять життєздатних віріонів.

Біла раса розумніші. Генетика з Нобелем позбавили звань

За словами дослідників, вони спостерігають ще за кількома пацієнтами з ВІЛ, яким пересадили кістковий мозок від донора-носія мутації в гені CCR5.

Вчені стежать за станом 38 людей з ВІЛ-інфекцією, які отримали пересадку кісткового мозку, при цьому шість з них отримали трансплантанты від донорів без мутацій. Лондонський пацієнт – під номером 36, Дюссельдорфський – під номером 19.

 

ВІЛ тепер можна перемогти?

Більшість людей зі стійкою до ВІЛ мутацією, що отримала назву delta 32, є уродженцями Північної Європи. Фахівці з IciStem мають базу даних, в якій містяться відомості про приблизно 22 тисячі таких донорів.

Проте, кажуть фахівці, це не означає, що людство навчилося лікувати ВІЛ і тепер можна вилікувати кожного. Більшість вважають, що таке лікування недоцільно для усіх ВІЛ-інфікованих, незважаючи на те, що не всі з них мають можливість приймати противірусні препарати.

Трансплантацію гемопоетичних стовбурових клітин роблять виключно при гострій необхідності, оскільки це не тільки складна і дорогоцінна, але і небезпечна процедура, при якій можливий летальний результат.

Відомо, що Брауну, першому излечившимуся, давали сильні імунодепресивні препарати, які вже давно не використовуються, і він протягом кількох місяців після трансплантації страждав від серйозних ускладнень. Його ввели в стан штучної коми, і в якийсь момент він ледь не помер.

Крім того, сучасні препарати дозволяють людям з вірусом мало чим відрізнятися від здорових людей.

Тому зазвичай пацієнти, у яких з’являлася можливість вилікуватися, – це ті, у кого розвивалася лімфома або лейкоз, причому для лікування потребувалися саме ці процедури і не можна було обійтися іншими видами лікування. При цьому донор повинен не тільки бути гистосовместимым з пацієнтом, але і мати необхідну мутацію.

Нагадаємо, що CCR5 – це білок, який китайський вчений Хе Цзянькуй за допомогою редактора генів CRISPR видалив з ДНК людських ембріонів, щоб зробити їх резистентними до ВІЛ.

В результаті експерименту народилися дві дівчинки-близнючки. Його експеримент засудили в усьому світі. Докладно про нього в матеріалі Підвищений IQ: мозок дітей з відредагованій ДНК.

 

джерело